A konyak egy eredetvédett borpárlat, ami nem csupán egy hideg téli estén nyújt élményt, de egy jó szivar mellé is tökéletes választás.
A konyak nem egy egyszerű rövid ital
A konyak egyike azoknak az elegáns italoknak, amely nem csupán egy búskomor téli estét képes feldobni, akár egy kandalló tüzénél, de jó keretet biztosít egy baráti társasággal töltött nyáresti összejövetelhez is.
Igen, ez egy elegáns ital, de egyúttal egy igazán izgalmas nedű is. Eleganciája okán a fogyasztása bizony megkövetel bizonyos elvárásokat, hogy a „konyakozás” tökéletes élmény legyen.
A benne rejlő ízek tökéletes harmóniája miatt fogyasztása leginkább étkezés után, tisztán nyújtja a legteljesebb élményt. Vannak persze, akik jégkockával aperitifként szeretik.
A szivarozás és a konyak
Ez a párosítás bizony nevezhető ősréginek is, hiszen szivarozni, és közben konyakot kortyolgatni egy kellemes ebéd, vagy vacsora után nagyon régre visszavezethető. Tulajdonképpen ez teszi fel a koronát egy fenséges étkezésre.
Köszönhetően ennek a párosításnak – mármint a konyak és szivar párosításának – egyre inkább megtalálhatóak a kifejezetten szivar mellé kínált fajták. Ez már-már házasságnak is nevezhető.
A választásnál arra kell ügyelni, hogy az íz és a testesség harmonizáljon, egymást kiegészíteniük kell, és nem elnyomni. Érdemes figyelni arra, hogy a testes szivar az testes konyakot kíván. Vannak olyan márkák, amelyek szinte minden szivarral harmonizálnak. Ebből kettőt emelnénk ki. Az egyik a Courvoisier, a másik a Davidoff Extra.
Ha már ennyit írtunk a konyakról, röviden nézzük meg, hogy honnan is ered, és hogyan készül!
Lehet, hogy Önök közül sokan ismerik a konyak eredetét, előállítását, de engedjék meg, hogy azok kedvéért, akik még nem, írjunk erről néhány gondolatot.
Azt bizonyára sokan tudják, hogy a konyak egy tölgyfahordóban érlelt, eredetvédett francia borpárlat. A nevét a franciaországi Cognak község borvidékéről kapta.
A cognac, vagy a kiejtése alapján a magyar nyelvben honosodott írásmóddal konyak, nemzetközi eredetvédelem alá esik. Szabályozása nem csupán a termő- és előállítási területet, illetve a felhasználható szőlőfajtákat korlátozza, hanem az általánosnál szigorúbb technológiai követelményeket is támaszt.
A gyártási eljárás
A konyak a kiemelt vidékeken előállított fehér borok kétszeri lepárlásából készül. Ehhez olyan bor szolgál alapanyagul, ami nagyon száraz, savas, könnyű, és amelynek tisztán történő fogyasztása kevésbé kellemes. Azonban ez a lepárlásra megfelel.
Az is meghatározott, hogy kizárólag egy szűk lista szerinti szőlőfajták bora használható fel konyak előállítására.
A lepárlás a hagyományoknak és az előírásoknak megfelelő rézüstökben történhet. A kétszeri lepárlás eredményeként egy színtelen szesz lesz az eredmény, amely körülbelül 70% alkoholt tartalmaz.
A kifőzés befejezése után legalább 2 éven át kell tölgyfa hordókban érlelni a párlatot, mielőtt azt konyaknak lehet nevezni és így értékesíteni.
A már érett, értékesítésre kerülő végtermék desztillált víz felhasználásával hígításra kerül, és így éri el a 40% alkohol tartalmat.
Utolsó lépésként a különböző konyakok házasításával, egyszerűen fogalmazva kikeverésével biztosítják, hogy az ízek teljessége minden évjáratban adott legyen.
A konyak korát a keverékben szereplő legfiatalabb alkotó kora határozza meg.