Talán nem meglepő, de a rum is igy olyan ital, ami tökéletesen párosítható egy jó szivarral. Ez a kettő képes összhangot teremteni egymással.
Rum és szivar
Valóban, édes aromája kifejezetten tökéletes választás egy szuper szivarhoz.
Ha koktélt készítünk, akkor a fehér rumot használjuk inkább, például a Daiquirihez, vagy a Mojitóhoz. A szivarokhoz inkább az érettebb, barna színű rumokat javasoljuk.
Ezek a rumfajták tökéletes és páratlan összhangot képesek teremteni a szivarokkal. A whisky, vagy a konyak is összhangban van egy jó szivarral, de a rum esetében az élénk cukornád és a hordós jegyzetek megfelelően biztosítják, hogy igazi karizmát adjanak a hasonló aromaadottságokkal rendelkező szivarnak.
Egy testesebb szivar esetén például kiváló választás lehet egy nyolc éves Bacardi. Egyébként ez a fajta rengeteg szivarváltozattal képes megfelelő összhangot teremteni. Ez azért van, mert a cukornád simulékony aromája felszabadítja a robosztusabb, testesebb szivarokban lévő finom ízeket. Az italban rejlő édesség képes egyensúlyt teremteni a szivarok durvább aromái között, képes kiemelni a földes aromákat.
Honnan is ered a rum és hogyan készül?
Elődei már az ókorban megtalálhatóak voltak. A cukornádszirupból erjesztett italok nagy valószínűséggel az ókori Indiából, illetve Kínából származnak. Az egyik ilyen ital például a brum, amelyet a maláj nép készített több ezer évvel ezelőtt. De a mai Irán területéről is készült feljegyzés egy nagyon jó, cukorból készült borról. Ezt Marco Polo feljegyzéseiben lehet megtalálni.
Az első, már a maihoz hasonló rumlepárlás a XVII. században történt egy cukornád ültetvényen a Karib szigeteken. Ott fedezték fel a rabszolgák, hogy a cukorgyártás egyik melléktermékéből, a melaszból alkoholt lehet erjeszteni. Ezzel el is árultuk, hogy miből is készül ez a nemes ital.
A későbbiekben ezeket az erjesztett italokat lepárolták, ezzel megnőtt az alkoholtartalom, és megszületett a ma ismert rum.
Az igazi hazája a mai napig vitatott. Vannak, akik Barbadost vélik annak, de léteznek olyan elméletek, miszerint az Puerto Rico.
A rum, ahogyan azt már említettük, a nádcukor gyártása során fennmaradt melaszból, vagy közvetlenül a cukornád levéből erjesztett és lepárolt égetett szesz.
A már tiszta párlatot általában tölgyfa hordókban érlelik, és gyakran karamellel színezik. Ettől kapja meg a jellegzetes barnás színét.
Az évekig érlelt rumok elnevezése gyakran „ron añejo”, vagy érlelt rum, illetve „ron viejo”, vagyis idős rum. Ezek alkoholtartalma 37,5 és 60 % között van.
Fajtái
A rum osztályozása valamelyest problémás, így egy rövid fajtafelsorolást adunk segítségképpen.
- Fehér rum. Főképp koktélokhoz használják, illetve a gyümölccsel ízesített rumok alapja. Érlelése pár hónap, és üveggel bélelt tankokban történik.
- Arany rum. Tölgyfa hordóban, legalább 3 évig érlelik és karamellel színezik.
- Fekete rum. Ez egy testes, aromás fajta. Érlelése minimum 5, de inkább 7-12, vagy még több év.
- Fűszeres rum. Ez az arany és fekete rumok keveréke.