A szivarozás egy életstílus. Vannak, akik csak most kezdenek ismerkedni vele. Nézzük meg, hogy mit érdemes tudni, és mire kell oda figyelni?
Milyen szivart vegyek?
Ez az egyik legfontosabb kérdés, ami kezdőként felmerül. Néhány tanáccsal szeretnénk segíteni a kérdés megválaszolásában.
Az első lépés, hogy az egyszerűségre törekedjünk. Kezdőként természetes, hogy az ő a szervezetük még nincs hozzászokva a szivarozás élményéhez. Számukra az a legjobb, ha olyan szivart választanak, amelynek nem erős az íze, illetve amelyeknek csupán néhány ízesítője van. Ha elsőre túl erős, vagy túl sokféle aromával rendelkező szivart választanak, bizony nem feltétlenül fognak élvezetet találni.
A következő szempont az ár. A már gyakorlott szivarosoknak is fontos az, hogy mennyiért tudnak beszerezni egy-egy különleges szivart, csak teljesen más szempontból, mint a kezdőknek. Előfordul ugyanis, hogy egy-egy drágább szivar nem az íze miatt kerül sokkal többe, hanem a márkanév miatt. Kezdőként inkább a barátságos áron beszerezhető, ám jó minőségű ajánlott.
Végezetül figyeljünk a méretre. Kezdő szivarosként ne rögtön a legvastagabb, leghosszabb szivart válasszuk! Megterhelő lesz, és már az elején elmegy a kedvük az egésztől. Tartsuk be a fokozatosság elvét!
Ha már kiválasztottuk a számunkra megfelelőt, gondoskodjuk a kiegészítőkről!
Melyek a szivarozás kiegészítői, vagy kellékei?
Azt mondtuk, hogy a szivarozás egy életforma. Nem véletlenül nevezzük annak. Mint ahogyan más életformáknak, például a sportnak, a vadászatnak és még sorolhatnánk, úgy a szivarozás életmódnak is meg vannak a kellékei. A szivarozás egy teljes felszerelést kíván, hogy a megfelelő élmény hatását érjük el. Nos, akkor nézzük meg, hogy melyek ezek a kiegészítők, amelyek teljessé teszik a szivarozás élményét!
- Humidor – Ebben tartva tökéletes biztonságban tudhatja a szivarjait, hiszen a megfelelő páratartalom mellett bármikor tökéletes állapotban veheti elő szivarját.
- Szivarvágó – Az egyáltalán nem mindegy, hogy milyen eszközzel nyúlunk a szivarhoz, hogy az ne roncsolódjon, ne sérüljön, elkerülve az élményvesztést.
- Megfelelő hamutál – Ha eddig bárki úgy gondolta, hogy egy egyszerű hamutál is megteszi, az bizony nagyot tévedett. Tekintettel arra, hogy egy szivar vastagabb, és általában hosszabb is, mint egy cigaretta, így az átlagos hamutál nem megfelelő szivarozáshoz. Ahhoz, hogy a szivar egyenletesen éghessen akkor is, mikor nincs a kezünkben, elengedhetetlen egy speciális, szivaroknak készített hamutál. Márpedig, ha nincs meg az egyenletes égés, az tönkre teszi a szivarozás élményét.
- Szivargyújtó – Ugyan utolsóként említjük, de ez a kis eszköz bizony legalább annyira fontos, mint az előbb említett eszközök. Az egyenletes égést hivatott biztosítani.
És akkor zárásként jöjjenek a szivarozás legfontosabb szabályai
Volt egy svájci dohánygyáros, akit Zino Davidoffnak hívtak. Ő írt egy esszét 1967-ben, amelyben adott egy összefoglalást arról, hogy ahogyan ő fogalmaz, melyek a gentlemanek szivarozásának alapszabályai.
Zárásként ebből szeretnénk néhányat kiemelni mindazoknak, akik a szivarozás mellett döntenek, és ehhez az életstílushoz kívánnak csatlakozni.
- Sose oltsd el a szivarodat!
Talán a legfontosabb szabály, ez egy igen vulgáris gesztus. Nem illik elnyomni a szivart, hagyni kell a hamutálban végig égni. - Ne szivarozz humidornál!
A füst megváltoztatja a levegő konzisztenciáját, rontva ezzel a még el nem szívott szivarok minőségét. - Mindig magad vágd a szivarodat!
- Ne szivarozz gyorsan!
Ez ugyanis egy szertartás. Ha nincs elég időd, inkább ne gyújtsd meg a szivarodat!
Nos, csak néhányat emeltünk ki Davidoff tanácsaiból, de egyszer majd egy cikkünkben részletezni fogjuk.